Cykl: PSYCHOLOGIA JEDZENIA – Emocjonalni zjadacze uzależnieni od… jedzenia

Cykl: PSYCHOLOGIA JEDZENIA – Emocjonalni zjadacze uzależnieni od… jedzenia

Emocjonalni zjadacze uzależnieni od jedzenia? Kim właściwie są? Czasem w życiu niektórych osób jedzenie staje się jedyną przyjemnością, dość często spotykam też ludzi, którzy mówią o sobie, że są uzależnieni od słodyczy. W zasadzie nikogo takie twierdzenie nie dziwi. A tak naprawdę to wcale  może nie chodzić o jedzenie, czy słodycze, a o emocje.

Psychologowie (Tatoń, Czech i Bernas (2005)) mówią o tym, że czasem jedzenie staje się blokadą dla lęku, depresji, gniewu lub jest substytutem przyjaźni, uznania, miłości albo nagrody za niepowodzenia. Jakie mogą być tego skutki? Do obejrzenia ( koniecznie na pełnym ekranie)  i przemyślenia.

Może warto się zatrzymać i zapytać siebie dlaczego właściwie jemy w różnych momentach, czy sięgamy po coś słodkiego? Ze stresu, bo mieliśmy gorszy dzień, bo ktoś nas zdenerwował i mamy nieodpartą ochotę na coś  pysznego?

Czy zjadasz cały posiłek, bo po prostu nie chcesz zostawiać resztek?
Lub też jesz nawet wtedy, gdy nie jesteś głodna/y, bo inni Cię zachęcają?
Czy zdarza Ci się jeść więcej niż potrzeba, bo jedzenie jest pyszne?
A może jesz to, co jest na talerzu przed Tobą, pomimo tego że wcale nie jesteś głodna/y?
Nie zwracasz większej uwagi na to, co jesz?
Jesz, bo wiesz, że to Cię uspokaja?

Ważne jest mindful eating, czyli świadome jedzenie, które może być kluczem do właściwego BMI.

Tatoń J., Czech, A., Bernas, M. (2005). Psychofizjologia i neuroendokrynologia otyłości. Terapia , 5, 166.
Wieczorkowska, G., Eliasz, A. (2006). The impact of mindless eating on weight – what we can learn from a representative natio nal sample of adult poles – plenary lecture. Polish journal of food and nutrition sciences, 15, 157-161.

3 komentarze

  1. Bardzo wartościowy tekst. Wielu ludzi niestety konsumuje, a nie je. Nie potrafi odróżnić wartościowego jedzenia od tego śmieciowego. Od roku jestem na diecie bezglutenowej i wiele osób z pośród mojego otoczenia dziwi się i mówi, że nie dałoby rady być na takiej diecie, nie wyobrażają sobie niejedzenia pewnych posiłków, nawet tych śmieciowych… po prostu ze zwykłego przyzwyczajenia…

    • Dziękuję Paulino 🙂 Świadome jedzenie to umiejętność i wiedza, które wiążą się z wysiłkiem – warto go podjąć, bo w ten sposób dbamy o to, co jest najcenniejsze – nasz organizm, zdrowie.

  2. Ja niestety po kilku latach anoreksji, a potem bulimii, teraz zostałam z kompulsywnym objadaniem się w spadku… To okropne zaburzenie całkowicie odbierające pewność siebie i poczucie jakiejkolwiek kontroli nad swoim życiem.

Dodaj komentarz