Są takie ciasta, do których mam szczególny sentyment 😊 Zaliczyć do nich mogę klasyczną szarlotkę z przepisu ze starego zeszytu, przechowywanego w kuchennej szufladzie. Jest to też ciasto szczególne, bo było to pierwsze ciasto, które samodzielnie, kiedyś, w wieku 11-12 lat upiekłam w jedną z jesiennych sobót. Być może dlatego zapach tej szarlotki kojarzy mi się z moim dzieciństwem na wsi, a smak jedzonego jeszcze na ciepło ciasta sprawia, że nadal przy pierwszym kęsie mam radość i ten błysk w oczach 😊
Szarlotka nie jest z pewnością ciastem fit ;p pomimo użycia dużej ilości jabłek, dodaniu jagód goji (dawniej były to rodzynki). Jej bazą jest kruche ciasto na maśle, śmietanie i białej mące. Oczywiście polecam modyfikację (i np. użycie mąki pełnoziarnistej, cukru trzcinowego i jogurtu naturalnego), która jak najbardziej jest dozwolona i zakończy się sukcesem 😊
Szarlotka jest aromatyczna, lekko wilgotna od jabłek i ma chrupiący, słodki wierzch. Kremowa, pachnąca cynamonem część z jabłek idealnie komponuje się z pozostałymi warstwami ciasta i sprawia, że każdy kęs jest niesamowicie miłym doznaniem 😊
*Nie zapomnijcie śledzić mnie na Instagramie i oznaczać zdjęć z moich przepisów #eatmefitme
Wykonanie
- Odrobiną masła wysmaruj formę lub blaszkę do pieczenia. Obsyp spód i boki bułką tartą, bo tak robiono dawniej 😊 Dziś możesz użyć do wyłożenia blaszki papieru do pieczenia .
- Do dużej misy wsyp 500 g mąki, wymieszaj z proszkiem do pieczenia, cukrem i ziarnami z ½ laski wanilii (możesz jak dawniej dodać cukier wanilinowy). Wszystko dokładnie jeszcze raz wymieszaj.
- Oddziel żółtka od białek. Białka wstaw do lodówki a żółtka dodaj do sypkich produktów.
- Masło wyjmij z lodówki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach wprost do miski z mąką i żółtkami. Dodaj śmietanę i zagnieć energicznie ze wszystkich składników ciasto.
- Ciasto podziel na 2 nierówne części w wielkości około 1/3 i 2/3 całości. Jedną trzecią ciasta zawiń w kawałek folii aluminiowej lub papieru do pieczenia i włóż do zamrażalnika.
- Większy kawałek delikatnie i szybko rozwałkuj, wyłóż na spód formy, wyrównaj i ponakłuwaj widelcem. Formę wstaw do lodówki na minimum 30 minut.
- Obierz jabłka i usuń z nich gniazda nasiennie. Połowę z nich pokrój na kawałki, a połowę zetrzyj na tarce.
- W garnku o teflonowym dnie rozgrzej 1 łyżkę masła. Następnie wrzuć jabłka, dodaj jagody goji i cynamon. Wsyp płaską łyżkę cukru. Smaż około 15 minut co jakiś czas mieszając aż jabłka puszczą sok i zmienią barwę na lekko brązową.
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Wstaw schłodzone ciasto do piekarnika na około 20 minut. Ważne, żeby trochę się przyrumieniło.
- Wyjmij ciasto z piekarnika i wyłóż na nie usmażone jabłka.
- Z białek ubij pianę, powoli dosyp 1 łyżkę mąki i chwilę ubijaj. Wsyp opakowanie budyniu waliniowego lub łyżkę mąki ziemniaczanej i chwilę miksuj.
- Pianę wyłóż delikatnie na warstwę z jabłek. Wstaw do piekarnika na 5 minut – możesz ten etap pominąć, piana i tak powinna być na tyle sztywna, żeby nie opaść podczas pieczenia.
- Ciasto wyjmij z piekarnika. Z zamrażarki wyjmij pozostałą część ciasta i zetrzyj ją na tarce z grubymi oczkami bezpośrednio nad ciastem. Następnie delikatnie rozłóż wiórki na cieście, żeby było w miarę równomiernie przykryte ostatnią warstwą.
- Ponownie wstaw ciasto na 45 minut do nagrzanego piekarnika, czyli w temp. 180 stopni
- Ciasto po upieczeniu delikatnie wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Możesz je przed podaniem posypać niewielką ilością cukru pudru.
Składniki
- 2 kg jabłek
- opcjonalnie 50 g jagód goji lub rodzynek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 500g mąki – najlepiej krupczatki lub tortowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250g masła prosto z lodówki + 1 łyżka do usmażenia jabłek
- 3 jajka w rozmiarze L
- 2 łyżki śmietany
- ½ szklanki cukru
- budyń waniliowy lub 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- ziarna z ½ laski wanilii lub 30g cukru wanilinowego
- opcjonalnie cukier puder do posypania
- 2 łyżki bułki tartej
Uwielbiam szarlotkę ! A Twoja wygląda pysznie 🙂
Dziękuję za przepis, ciasto wygląda przepysznie. Wypróbuję to wkrótce 🙂